Jan. 15th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 15


[info]alisanne
Oops, for some reason I thought this was a 14 day challenge, but yay that I have one more day!Day 15

Talk about why you participated in Snowflake &/or what you got out of it. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


I have participated for...*checks*...5 years! I began in 2014, skipped 2016 for health reasons, and here I am.

Doing Snowflake seems to reground me in fandom, if that makes sense? It rekindles my love for my fandom, makes me think about why I'm here, and about the joy I get out of fandom. This such a huge part of my life that not everyone in my "real life"(I hesitate to call it that since why can't my online life be real? Grr) knows about, and Snowflake gives me a chance to celebrate it.

Plus, I generally get new friends out of Snowflake, which is fun.

And I love that it's always different, yet similar! I love the day where we do recs, and where people have to self rec since then it gives me things to read. *g*

Basically, as long as I remain enthusiastic about fandom, I'll prolly do Snowflake.

In sum:


[info]jirka

[info]jirka

Malé zamyšlení o rozdělení společnosti, klinice, levičáků a jedné whisky


[info]jirka
Mám dovolenou. Starou dovolenou z minulého roku. Mám tedy dosti času na lelkování a přemýšlení. Přede mnou dva týdny nicnedělání. To byste nevěřili, jak takové nicnedělání je těžké a únavné. Fakt neklám, unaví Vás to. A to je fakt.
Probudil jsem se asi v jednu hodinu v noci. Převaloval jsem se v posteli a přemýšlel, kdy vymaluji. Takové myšlenky nejsou dobré, většinou to skončí prací, kde se můj hřbet bude ohýbat a ruce namáhat. Koukal jsem do stropu asi do dvou hodin. Pak zazvonil alarm, ten co máme všichni v hlavě. Zazvonil. A já vstal. Oblékl jsem se a šel se projít po nočním Vyšehradu, Mráz svítí do ulic, určitě musí být pod nulou, mé myšlenky začínají mrznout. Zavítal jsem tedy do baru na jednu whisky. V baru bylo několik lidí a bavili se o anarchistech okupující kliniku. Názory byly velice smíšené a zahrnovaly myšlenky všech lidí, kteří se vrhli do tohoto tématu. Dopil jsem whisky a vyrazil k domovu. A popřemýšlel jsem. Přemýšlel jsem o naší společnosti, která je rozdělená na dvě části. Zamyslel jsem se nad tím, kdy je národ sjednocený. ,,Je to v době konání mistrovství v populárním sportu (než vypadneme), popř. když někdo v nějakém oboru dosáhne úspěchu. (Hašek na na Hrad, Jágr na Hrad…) Dále je to v případě opravdového průšvihu – válka, vláda jedné strany, tzn., sjednocuje nás společný nepřítel“ - vypůjčeno od Bavora. Ale jak je vlastně možné, že se náš národ rozdělil? Jak je možné, že se tak od roku 89 stalo? Jak je možné, že komunistické ideály se opětovně vracejí? Vzpomínám na lidi, kteří před rokem 89 byli ortodoxní příslušníci SSm, jak já říkám SS-manů. Kolik lidí udali. A po revoluci? Ortodoxní antikomunisti.
Jak je ale vlastně možné, že myšlenky znárodnění objektů se vrací? Co myslí klinikáři a jejich poskoci, že je důležité KLINIKU „demokratizovat“ ve prospěch lidu? Názor, ke kterému se hlásí i někteří redaktoři Českého Rozhlasu a to hlavně Wawe a Plusu? To zní skoro jako znárodnění. A toho bych se opravdu nechtěl zase dožít. Všimněme si, že v ČRO se těmito myšlenkami jenom hemží. Je jenom jeden správný názor a to názor anarchistů z kliniky a ČRO. Ještě bych možná dodal ČT. Jak jsem někda četl „Je to jasné, česká společnost je rozdělená. Jedna část má informace z České Televize, druhá část používá mozek.“
Snaží se nás vychovávat, jak v ČT tak v ČRO. Ale nejde jim to. Jsou mladí a dělají stejné chyby jako jejich prarodiče v padesátých či rodiče v sedmdesátých. A kdo nesouhlasí s jejich názory, je nepřítel a musí se zlikvidovat. Je to jednoduché, nepříteli napřed nasadíme psí hlavu . Když slyšíme slovo pedofil, okamžitě zpozorníme. Na mysl nám přijde představa člověka, před kterým je třeba chránit děti. Když uslyšíme slovo xenofobní, také nám pod vlivem levicových médií začne blikat v mysli jakási kontrolka: Pozor! S tímto člověkem není všechno v pořádku.
Takto funguje špinavá propaganda. Stačí spojit člověka s něčím, co zní negativně. Například tak, že to končí na “fob” nebo “fil”. Elitám pak stačí pouze někoho ocejchují a žádné argumenty již nejsou potřeba. Ať se ten člověk brání, že není nějaký “fob” nebo “fil”. V špinavé propagandě se tato technika používá hlavně v ČT a ČRO. Jak je jednoduché Národ rozdělit.
Nevím kdy to bylo, někdy v roce 2007, po Praze o jednom víkendu, pobíhali anarchisti, náckové, židi a policajti. Já jsem šel tehdy z práce, na rozdíl od levicových klinikářů a pracovníků ČRO se živím prací, z práce a ocitl jsem se na Národní. Jedna taková levicová skupina vběhla do tramvaje a za skandování jejich hesel, tramvaj rozhoupali. Lidé strachy prchali. A já to napsal na blog. Tehdy jsem ještě publikoval na pise.cz a tak nebyl problém si můj názor najít. A oni ho našli. Byl jsem sesypán komentáři plné zloby, byl jsem obviněn z tisíce a jedné noci. I když jsem se tehdy na blogu věnoval převážně holocaustu a jednotkám SS, hlavně 101 pluku na východě, byl jsem obviněn a označen za nacistu a masového vraha. Má první realita- setkání s levicovou mládeží.
Mé druhé setkání bylo někdy v roce 2013 – možná 2014, když jsem dělal na pražském Žižikově, kousek od kliniky. Banda asi patnácti anarchistů vběhla do supermarketu a začala rabovat. Vše je přeci všech, neé nacisto.
No, tak to by bylo něco málo o rozdělení naší společnosti, našeho Národa.
Ty vole, co jsem to sesmolil.-¨ú)
Che. Víte, proč se Rómové sjednotili? Protože v Jednotě je alkohol, cigarety i cukrovinky!

Jan. 14th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 14


[info]alisanne
LAST DAY OF SNOWFLAKE! Woe. No it's not, YAY!

Day 14

In your own space, talk about what you think the future holds for fandom. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


People far wiser than I am have opined on this, so all I'll say is, while I do see HP fandom shrinking, those of us who are left are ~passionate. LOL.
And while I've tried to use other platforms for fandom interactions, I've never mastered them, so I'm resigned to sticking to AO3 and DW, which I have at least managed to sort of master. :P
In fact, [personal profile] torino10154 and I used to joke about being the last two people in fandom, and if one of us left, the other would turn out the lights. Let's just say, I have no plans to douse the lights yet. :)

So, in sum, I'm keeping the fandom light going as long as I can:

Jan. 13th, 2019

[info]wilwheaton
[info]wilwheaton

radio dot wil wheaton dot net

[info]wilwheaton

I’ve been experimenting with a Shoutcast music stream that Mysterious Kevin helped me set up. I have a bunch of different playlists that I rotate through, including 70s punk, 80s metal, 90s ambient electronica, and 90s grunge. I mix in a bunch of random weird and strange files that I find online, including excerpts from Star Trek Power records, ancient European commercials, audio bloopers from various TV shows, and other things you’d expect to find on a mixtape. If you’ve ever heard my podcast mixtapes, you know what to expect.

You should be able to listen to this in any browser, or you can download the .pls file to stream in VLC or the media thingy of your choice. I also think this little player thingy should work right here. If I configured it the way I want, it should even be playing AUTOMATICALLY LIKE MAGIC (I reconfigured this so it doesn’t autoplay, based on your feedback.):

The current playlist (which I expect to keep live all week) is the 80s metal collection. It features some Sabbath, Maiden, Van Halen, Metallica, Scorpions, and stuff like that.

Unrelated: this new WordPress composer (BLOCKS AND BLOCKS AND OTHER BLOCKS IS HOW WE DO IT NOW) is really weird and makes me feel like a very old man who used to hand-code blog entries in raw HTML. I’m sure it’s very powerful and flexible when you get used to it, but right now I feel like I’m writing with someone else’s hands.

ALSO UNRELATED: The Star Trek cruise was amazing and deserves its own entry, but I’ve been decompressing and catching up on work since we got back, and I haven’t had time to sit down to properly compose my thoughts.

RELATED: Van Hagar sucks.

Oh, and also…

[info]wilwheaton
[info]wilwheaton

i took a picture

[info]wilwheaton

This summer, when we had to get out of our house because of black mold, we used points to go stay at a friend’s house in Hawaii. I mean, if you have to be driven out of your home, there are worse ways to spend your time, right?

So they live in Hana, on Maui. We flew to Kahului, then took a little Buddy Holly killing plane up to their place. On the flight, I took this picture, which I love so much I made it my desktop wallpaper. I’m really happy with the accidental composition, and the colors bring me great joy. I thought about sharing this on Reddit or Imgur, and decided that, rather than put it someplace where nobody will see it, I’d put it here, in my own dumb blog, for anyone who wants to look at it, or use it for their own desktop or whatever.

aerial hawaiian jungle
click to embiggen and or download


[info]alisanne

[info]alisanne

Drabble: Bent Not Broken


[info]alisanne
Title: Bent Not Broken
Author: [personal profile] alisanne
Rating: NC-17
Word count: 100 x 2
Characters/pairings: Harry Potter/Draco Malfoy.
Challenge: Written for [community profile] dracoharry100/[livejournal.com profile] dracoharry100's prompt 555: Temporary.
This is part 135 of my H/D Auror Series (LJ/IJ/DW).
It starts at part one: The Beginning (LJ/IJ/DW).
It's ba-ack! :)
Disclaimer: The characters contained herein are not mine. No money is being made from this fiction, which is presented for entertainment purposes only.
Beta(s): None, poke me if you spot anything wonky.
Authors Notes: They waste no time.

Bent Not Broken )

[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 13


[info]alisanne


Day 13

In your own space, set some goals for the coming year. They can be fannish or not, public or private. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


These are all fannish goals.

1. I'd like to finish my currently unfinished drabble series' (Snape: Horcrux Hunter, Snarry Wisdom, H/D Aurors). And then maybe resist starting any new ones. :P

2. I'd like to continue writing poetry! That was fun last year. :)

3. This one is more amorphous. I'd like to be more content in what I manage for fandom. This is my hobby, my happy place, but I do tend to put pressure on myself when I don't manage to do everything I think I should, so...I'd like to relax a bit more about it all. :)

Jan. 12th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 12


[info]alisanne


Day 12

In your own space, create your own challenge. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


I've seen some stellar ideas all over my Flist (I specifically refer you to [personal profile] brumeier, [profile] malagan, and [personal profile] corvidology), so I'm going to keep mine simple.

I challenge everyone in fandom to do something related to that fandom that makes you happy!

If you like to rec, do it!
Podfic? YAY!
Art? OMG, there can never be too much art.
Write limericks? Absolutely!
Cosplay? Yas! Work it!
Write me Snarry? Please! *g*

Whatever "it" is, do it, and wallow in the joy it gives you. ♥
Let's claim this as our happy place, yeah?

[info]torino10154

[info]torino10154

Pairing help?


[info]torino10154
While I'm anticipating snow and being housebound tomorrow, I'm looking for....

any threesome or moresome that contains at least one male and one female

You can leave a snippet of a scenario if you like though I can't promise I'll use that part.

It won't post till near Valentine's Day so while a romantic pairing/group suggestion is lovely, it wouldn't have to be. (In fact, I do often like turning things on their heads--infidelity rather than HEA, mock or feigned romance in a dub-con or non-con type scenario, that sort of thing.)

It does have to be something I can make NC-17 regardless. :P

Jan. 11th, 2019


[info]havocthecat

[info]havocthecat

Stargate Dreamwidth Friending Meme


[info]havocthecat


Stargate - The Shows and Movies
stargate - o'neil with one l, distinctively-voiced jackson, ferretti, kawalsky, and shau'ri
stargate: sg-1 - o'neill with two lls, sam and daniel (aka the science twins), teal'c, sha're, and a surprisingly identical skaara and kasuf - not to mention janet, cameron, and vala and everyone else (how do you cover ten seasons and two films in a couple lines?)
stargate: atlantis - weir, sheppard, mckay, ford, ronon, teyla, beckett, sam (again), keller, lorne, heightmeyer (that last one might just be me)
stargate: universe - rush, young, scott, chloe, eli, johannsen, there are NINE CHEVRONS, wtf?
stargate: origins - catherine. langford. versus aliens and nazis.
stargate: infinity: anyone? the not-really-canon cartoon set 30 years after sg1 and cancelled after one season.

A Guide to the Other Stargate Media
books - so many different canons, so little time?
comics -so I haven't read them, but maybe you have?
big finish audiobooks - really, you should check these out
games - roleplaying games, collectible card games, pinball, and wtf how did I not hear about the amusement park ride in my state?

Post a Link to the Friending Meme


Thank you, [personal profile] timetobegin for the lovely graphic!

This entry has been cross-posted to Dreamwidth (comment count unavailable comments). Comments are welcome on either post.

[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 11


[info]alisanne


Day 11

In your own space, talk about your creative process(es) — anything from the initial inspiration to how you feel after something’s done. Do you struggle with motivation or is it a smooth process? Do you have any tricks up your sleeve to pull out when a fanwork isn’t cooperating? What is your level of planning to pantsing/winging it? Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


So I totally stole this from [personal profile] brumeier, but it's pretty much how fic happens for me. The Creative Process )

[info]torino10154

[info]torino10154

FIC: carpe diem, quam minimum credula postero, NC-17, Severus/Draco


[info]torino10154
My entry for Daily Deviant this month. Hopefully, I did this right. LOL

Title: carpe diem, quam minimum credula postero
Characters/Pairings: Severus/Draco
Rating: NC-17
Kinks/Themes Chosen: Everything old is new again, age disparity, caught in the act, defilement, exhibitionism, frottage, gloves, homosexuality, illegal sex, masturbation
Other Warnings/Content: Underage (7th year), outdoor sex, student/teacher
Word Count: ~1050
Summary: When most students should have been in bed, Severus noticed Draco leaving the castle.
Author's Notes: Oh, hi. Long time no see. Thanks to badgerlady for the speedy beta. Any errors—or visible rust—is all me. Title is from Horace: Seize the day, put very little trust in tomorrow.

carpe diem, quam minimum credula postero

[info]havocthecat

[info]havocthecat

Fiber artist communities on DW


[info]havocthecat
I'm sure you've heard of [community profile] knitting and [community profile] crochet, but have you heard of [community profile] spinning?

It's gotten some activity lately, and you should definitely check it out for the sheer beauty of what the spinners have created.

If you are a spinner, please consider contributing to the activity!

This entry has been cross-posted to Dreamwidth (comment count unavailable comments). Comments are welcome on either post.

[info]torino10154

[info]torino10154

Apple doesn't fall far from the tree


[info]torino10154
Even as my son will spend the morning trying to get an English essay he procrastinated on finished, I shall hopefully be getting my [community profile] daily_deviant entry polished up and posted.

I sat down immediately to write it last week but just didn't care for the vibe. Something was off with it so I started over. Always fun. I was only a few hundred words in so it wasn't bad but since I usually only write a few hundred words at a time LOL, I wasn't pleased about it.

Let's hope the porn Gods are smiling on me and whomever English students pray to is smiling down on him. ;)

Jan. 10th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 10


[info]alisanne


Day 10

Create a fanwork. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


I finally managed to finish my [community profile] adventdrabbles series! Thanks, Snowflake. <3

Title: Party Kiss
Author: [personal profile] alisanne
Rating: PG-13
Pairing(s)/Character(s): Severus Snape/Harry Potter.
Word Count: 1070
Warnings: None.
Summary: Severus and Harry relive holiday memories.
A/N: Written for [community profile] adventdrabbles/[info]adventdrabbles' prompt # 26: Christmas baby, 27: tinsel, 28: snowball, 29: gift giving, 30: reindeer, and 31: kiss at midnight. This is part 25, and the finale, of my How Harry Claimed Severus series (LJ/IJ/DW).
This is also for the [community profile] snowflake_challenge's Challenge #10. :)
Also? Happy Belated Birthday, Severus Snape! ♥
Beta(s): [personal profile] torino10154.
Disclaimer: The characters contained herein are not mine. No money is being made from this fiction, which is presented for entertainment purposes only.

Read Party Kiss on LJ/IJ/DW.

[info]alisanne

[info]alisanne

Fic: Party Kiss


[info]alisanne
Title: Party Kiss
Author: [personal profile] alisanne
Rating: PG-13
Pairing(s)/Character(s): Severus Snape/Harry Potter.
Word Count: 1070
Warnings: None.
Summary: Severus and Harry relive holiday memories.
A/N: Written for [community profile] adventdrabbles/[info]adventdrabbles' prompt # 26: Christmas baby, 27: tinsel, 28: snowball, 29: gift giving, 30: reindeer, and 31: kiss at midnight. This is part 25, and the finale, of my How Harry Claimed Severus series (LJ/IJ/DW).
This is also for the [community profile] snowflake_challenge's Challenge #10. :)
Also? Happy Belated Birthday, Severus Snape! ♥
Beta(s): [personal profile] torino10154.
Disclaimer: The characters contained herein are not mine. No money is being made from this fiction, which is presented for entertainment purposes only.

Party Kiss )

Jan. 9th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 9


[info]alisanne


Day 9

Commit an Act of Kindness. In your own space, share what you’ve done, talk about what you’ve done, or simply leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


I've been wracking my brain about how to fulfill this one all day.
The best I could come up with is:

1. I left several comments for friends' creations today.

2. I checked in with my beta reader, who recently had surgery and is still recovering. ♥

3. I am pimping this fest at the behest of a couple of Flisters. *g*


[info]alisanne

[info]alisanne

Ali's Yearly Fic Wrap Up: 2018


[info]alisanne
Okay, I've finally got my act together enough to do this yearly wrap up post.
I'm following the same template I have for the past couple of years (thanks again to [personal profile] gracerene for letting me gack it). *g*

Fics over 1K: 2018 )

And here are the numbers broken down into stats.

Extra Stats be Here )
And here's the big number
*drumroll* )

That number's much lower than I hoped, and I have some ideas about how to bump up my numbers this year, ideas for which I will need your help. More on that in a bit, however. :)

2018 Fest participation )

More stats are below:
Details )

And that's that!

And now to ask for your help.
As is obvious from the list above, I do best in my writing goals when I have daily prompts (e.g. May Madness). So, I am planning to start Ali 365, a way for people to leave me inspiring pairings/prompts. Now, this won't be specific gifts for people, just a way for me to shake myself out of a slump when one occurs. What do you think?

Fingers crossed we all have a fabulous new year and that 2019 rocks! <3

[info]torino10154

[info]torino10154

FIC: Going Up, Getting Down, NC-17, Severus/Harry


[info]torino10154
Title: Going Up, Getting Down
Pairing: Severus/Harry
Rating: NC-17
Word Count: ~1190
Content: Frottage, (f)rimming, fingering, first time, fucking in the lift
Disclaimer: Not mine. Based on characters from the Harry Potter book series.
A/N: Unbeta'd. Happy birthday to the one and only Severus Snape! Also, the tl;dr on this is I stumbled across this prompt [personal profile] alisanne had left me in August 2017 (!!!) that I seem to have never written. She asked for, "some Snarry rimming or some Snarry sex in the Ministry lift." Your wish is my command... eventually. ;)

Going Up, Getting Down )

Jan. 8th, 2019


[info]alisanne

[info]alisanne

Snowflake Challenge Day 8


[info]alisanne


Day 8
In your own space, post self-recs for at least three fanworks that you created. Leave a comment in this post saying you did it. Include a link to your post if you feel comfortable doing so.


This was a tough post to compile (it was hard choosing!), but at least it spurred me on to compile my yearly wrap up list (which should be up tomorrow).

 • How to Give Socks and Influence Elves (and Pretty Professors) (LJ/IJ/DW) [Fic (8680), PG, Severus/Hermione]

  Written for last year's [livejournal.com profile] hoggywartyxmas, this one was a great deal of fun to write. Negotiating a relationship between Severus and Hermione is always enjoyable (banter! flirting!), and adding in house-elf politics and meddling colleagues made it extra smile-inducing, at least for me. :)

 • Job Negotiation (LJ/IJ/DW/AO3) [Fic (2570), NC-17, Dolores/Nagini]

  Back when I was still writing regularly for Daily_Deviant (something I hope to get back to soon), I liked to challenge myself by at least attempting the alternate pairing. This was one of my more successful tries, I think. IMO, I managed a plausible explanation for the pairing, and even though Dolores is not my fave character, getting into her head was certainly an ~interesting experience.

 • Fits Like a Glove (LJ/IJ/DW/AO3) [Fic 2050, NC-17, Neville/Percy]

  Another Daily Deviant submission, this was prolly the kinkiest thing I wrote all year. Dom!Neville and Percy, with UST you can cut with a knife. Yeah, I enjoyed coming up with this one. *g*

  And, because I can't resist one more:
 • The Cure for Weasleys in the Manor (LJ/IJ/DW) [Fic (1100), R, Severus/Lucius]

  I wrote this for May Madness and it made me chuckle with unholy glee as I was writing it. Slytherins, man. You have to love us. ;)