Nov. 21st, 2018


[info]squeaky
[info]announcements

[info]squeaky
[info]announcements

InsaneJournal Holiday Sale


[info]squeaky
[info]announcements
It's that time of year again, the InsaneJournal Holiday sale is live. Here are the prices we will be selling our upgraded accounts and rename tokens at.

Permanently Insane account - $30 (regular price $50)
Permanent Extra Userpics - $15 (regular price $30)

Paid account 12 Months $15 - (regular price $25)
Paid account 6 Months $10 - (regular price $15)
Paid account 1 Months $2 - (regular price $5)

Extra Userpics 12 Months $10 - (regular price $20)
Extra Userpics 6 Months $5 - (regular price $10)

Rename tokens - $4 (regular price $5)
Rename tokens (5 pack) - $15 (regular price $20)

Insane Userpics (5000 total user pics) - $100 (regular price $150)

These prices will remain in effect until November 27th at 9am Eastern Standard Time (GMT -0500)

Then, for the rest of November and the entire Month of December we will be selling Permanently Insane accounts for a discounted price of $40 (regular price $50)

[info]jirka

[info]jirka

Sen a tajné spisy. A co teď?


[info]jirka

Zdál se mi sen o spolužákovi, kterého jsem dlouho neviděl. Asi tak třicet let. Ani jsem v poslední době na něho nevzpomněl, tak tedy opravdu nechápu, jak se mi dostal do snu. Jak je možné, že si ho můj mozek vyplodil, vzpomněl si na něj atd. Možná za to může sedmnáctý listopad, když jsem vzpomínal na staré časy, co jsem tehdy dělal. Tak prr. Teď si protiřečím. Vždyť já jsem si na něho vlastně vzpomněl. To teď právě jsem se dostal do totálního stavu dezorientace. Nemyslel, ale myslel. Zdál a zdál. A co se mi zdálo?

Ve snu mi šlo z nějakého důvodu o život. Jel jsem, ještě se psem, za kamarádem někam na hory, který tam byl na škole v přírodě. To fakt nevím, proč jsem tam nebyl s ním. Měl jsem s sebou nějaké tajné spisy. Jestli se mi chcete zeptat, co v nich bylo, tak to Vám nepovím. Za prvé jsou tajné, za druhé to opravdu nevím. Ale na deskách byl obrázek krtečka.  Cestoval jsem tak, že jsem letěl nad zemí. Jestli mi něco popohánělo, na něčem jsem stál, nebo jsem letěl sám od sebe, to opravdu nevím. Cestou jsem se pořád schovával, před něčím, čeho jsem se hrozně bál, ale nevím, co to mohlo být. Doletěl jsem do cíle. Veliká dvoupatrová vila, spíše zámeček, a před objektem stála kadibudka. Taková ta, jaká byla za mého dětství na chatě. Koukám a vidím, z okna již mával spolužák. A tak jsem se, nevím jak, ocitl uvnitř. Vím, to je stálé nevím, ale já opravdu nevím a to i když vím. A byla tam nějaká vrátka, jak jsem se později dozvěděl, tajná vrátka. A já vešel dovnitř a ocitl jsem se v nějaké laboratoři, ovšem byla to laboratoř někdy z předminulého století. Poličky, zkumavky a pavučiny. A z té jedné zkumavky najednou vzplál oheň a celého mi obejmul. Nespálil, ale zmizely mi najednou vlasy. Hrozně jsem se lekl a strachy se rozběhl pryč. , desky pořád v ruce majíce, utíkám po točících schodech nahoru a pořád nahoru, dech popadaje, běžím běžím až doběžím do sklepa. Taky Vám tu něco nezdá? Ano, jak je možné, když běžím nahoru, že doběhnu dolu? No, tak jsem dole ve sklepě a koukám na varhany. A na vír, takový ten odstrašující se točící se. A najednou udělal mlask a schramstl mě, a já se točím a točím, najednou slyším mňoukání, hrozný řev, a cítím tupé rány do hlavy. 

Probudím se, kocour mi dupe po hlavě a mňouká, tak jak to dělá vždy, když uzná za vhodné mi probudit. Ležím na zemi, vedle desky. Neznám je, kouknu se co v nich je. Ty jo, spisy. Kouknu do spisů a ono je to o …..

Tajná vrátka malinká, je tam velká skulinka. A pořád nesněží.

Tags:

Nov. 20th, 2018


[info]torino10154

[info]torino10154

Claiming is Open!


[info]torino10154
Prompts are up and claiming is open for [community profile] hp_goldenage's Salt and Pepper fest.

We've got lots of great prompts to choose from but you're free to peruse the previous years' prompt lists or self-prompt if you've already got an idea.

Entries aren't due until mid-February so even if you don't get much down before the holiday craze, there's still lots of time in the New Year.

This is one of my fave fests and I do hope you'll join us!

Nov. 18th, 2018


[info]xie_xie_xie

[info]xie_xie_xie

Have questions about my fiction?


[info]xie_xie_xie

I still get a lot of email and comments with questions about my QAF fiction. In the past I wasn’t much for answering those questions, but I’ve mellowed on that subject. Plus I honestly didn’t think I’d still be getting email and having readers literally 13 years after I started writing. So if you do happen to have questions about Only Time or any of my fiction, please comment here or email them to me at xie.kay@gmail.com! I’m going to do some kind of Ask Me Anything... more details when I figure it out. :)

Love,

Xie

Tags:

[info]alisanne

[info]alisanne

Drabble: Message Delivered


[info]alisanne
Title: Message Delivered
Author: [personal profile] alisanne
Rating: PG
Word count: 100 x 2
Characters/pairings: Harry Potter/Draco Malfoy, Narcissa Malfoy.
Challenge: Written for [community profile] dracoharry100/[livejournal.com profile] dracoharry100's prompt 552: Break.
This is part 132 of my H/D Auror Series (LJ/IJ/DW).
It starts at part one: The Beginning (LJ/IJ/DW).
Disclaimer: The characters contained herein are not mine. No money is being made from this fiction, which is presented for entertainment purposes only.
Beta(s): None, poke me if you spot anything wonky.
Authors Notes: Harry does as promised.

Message Delivered )

Nov. 17th, 2018


[info]jirka

[info]jirka

My nejsme jako oni, Vy nejste jako My


[info]jirka

Výročí sedmnáctého listopadu. Kdybych před dvaceti devíti lety věděl, nebo jenom tušil, co se bude odehrávat, asi bych nezvonil klíči, nechodil bych na demonstrace a v klidu bych chlastal limonádu Broňu. Myslel jsem si, že se budu na tomto blogu vyhýbat politice, ale ono to po dnešním dnu nejde. Aby bylo jasno, tvrdím a říkám, že tato vláda je jedna z nejhorších vlád, co jsme za posledních 29 let měli. Policie měla dávno jednat, položit na stůl výsledky a říci, jestli ano nebo ne. Toť vše. Ale, nelíbí se mi ani chování druhé strany, ano těch, kteří vidí jako kriminálníka Babiše, ale veškeré maléry Kalouska a dalších politiků včetně i ČSSD nevidí. A taky mi zajímá, kdo tahá za niky a proč musí Babiš, vlastně jako jediný, odstoupit. Možná je to vše jenom zástěrka, třeba Dukovany. Já se k tomu i přikláním. Ale o tom tady nechci spekulovat, od toho tu jsou jistá média, avšak ČT se Seznamem to nejsou.

Myslel jsem si, že jsem jediný, komu přijde divné to spontánní načasování akcí proti AB, reportáž Slonkové, která byla hotova již před měsícem, v ulicích profesionálně vyrobené plakáty. Po návštěvě sociálních sítí, jsem se ujistil, že je ještě mnoho lidí, kteří uznávají demokracii, svobodné a demokratické volby a nekňučí na ulici, že vyhrála protistrana. Příště se musí voliči demokratického bloku více snažit. Nesedě v kavárně, ale pracovat.

A konečně dnes ráno, to nám opětovně zvítězila pravda, láska a nenávist. Demokratické hlídky hlídají odkaz Václava Havla a vyhazují od památníku květiny těch, kteří podle nich nejsou hodny tohoto velkého odkazu. Teď už jenom očekávám, kdy začnou na ulicích pálit knihy nepohodlných autorů, či věšet lidi. Ano věšet, protože tito demokraticky myslící tvorové lidi, na čtvrteční demonstraci ukazovali šibenice, viz fotka – zdroj ČTK.

Možná bysme se měli optat, co se stalo, kde je chyba, že demokrati bojují proti demokracii a říkají si demokratický blok? Je to strach? Strach z toho, že je Babiš odstřihne, nebo může odstřihnout, od peněz? Solární baroni, Kalouskovci, BakaLovci, brečí. Tak kriminálník chce kriminálníky okrást a to demokraticky. Hmm

A teď krátce k tomu dnešnímu dnu. Je opravdu smutné, že se premiér plíží v nočních hodinách k památníku, aby mohl položit kytky. Proč, čeho se bojí? Lidu? Nebo měl informace, že se demokrati k něčemu chystají a chtěl tomu předejít?

A k dnešnímu dnu

Pamatuji si, jak Veřejná Bezpečnost a STBáci, rozkopávali kytky v palachově týdnu před třiceti lety. Jejich děti v těchto choutkách pokračují dnes. Říká se tomu demokracie a oni si říkají demokratický blok.

A proč jsem napsal takový nadpis? Proto:

17. listopad 1989 - demonstrující požadují svobodné volby.

17. listopad 2018 - demonstrující odmítají uznat výsledky svobodných voleb.


A dost, ještě bych chtěl mnoho napsat, ale raději si dám klid.


Kolabo

Nov. 16th, 2018


[info]torino10154

[info]torino10154

Prompting and other things


[info]torino10154
♠Prompting closes at midnight Saturday for this year's Salt and Pepper fest at [community profile] hp_goldenage. If you haven't already, go drop some prompts here. Any pairing or genre is welcome as long as it focusses on characters 50+.

♠Prompting is now open for this year's round of [community profile] adventdrabbles. You can leave all your wintery/holiday prompts at DW or IJ.

[info]hp_nextgen_fest is currently posting. I've managed to read a handful of yummy fics (*coughs*T/J*coughs) but there are lots of great options to choose from.

♠Secret Snarry Swap entries are due SUNDAY.

Incidentally, we had our first snow of the winter--well, actually autumn--yesterday and it was probably about 4 inches. I think they said this was the earliest significant November snow since 1989, the year I graduated HS.

Nov. 15th, 2018


[info]havocthecat

[info]havocthecat

Widows. Haven't seen it yet, need to.


[info]havocthecat
There's a great article about Widows that contains an interview with Viola Davis and Steve McQueen:
https://www.nytimes.com/2018/11/15/movies/steve-mcqueen-viola-davis-widows.html?action=click&module=Features&pgtype=Homepage

In the interview, Steve McQueen said:

Look, when I did “12 Years a Slave,” I never knew that it would be a blockbuster. But we made $25 million on DVD sales alone in North America within the year. With “Widows,” I wanted to reach a broad audience without losing any of the audience that came to “Shame” or “Hunger” or “12 Years.”

I just want to reach through the screen and the interviewer's recorder and shake Steve McQueen and say, "I don't want to watch deep, important, historically significant films with people of color and strong women doing important things in active roles. That's great and all, but I'm a genre person, first and foremost. What I want is to watch a fucking heist film or some goddamn science fiction or fantasy with people of color and strong women doing important things and in active roles. I always, always have. So, yeah. IT'S ABOUT TIME."

Widows? Heist flick with Viola Davis as the crime boss of a gang of women? Hell, yes.

If I could have a Resident Evil spinoff starring Michelle Rodriguez and with Milla Jovovich or Sienna Miller or Ali Larter showing up too? I would eat it up with a spoon.

Let's do a Harley Quinn film! I love Margot Robbie. Also let's do a Katana-centric film. Amanda Waller can be a through-line and we can have crossovers and Poison Ivy can show up or something too. Why not, right? I mean, you could do Deadshot if you wanted, but Will Smith's portrayal of him did nothing for me.

Charmed is being redone with a group of Latina sisters. (Latinx? I am behind-the-terminology. Behind! Damn it.)

Just. Yes. Can we get past the epic, socially important historical epics only in your films? It's not that you're not good at them, and sure, they're important, but they're not my favorite type of film. Just do so many other types of films with people of color and active, strong women in multiple types of roles. Please? So some of them hit my favorite tropey buttons?

This entry has been cross-posted to Dreamwidth (comment count unavailable comments). Comments are welcome on either post.

Nov. 13th, 2018


[info]not_yet_defined

[info]not_yet_defined

They are still in my head


[info]not_yet_defined
Apparently I was last here in September, which actually isn't that long ago. Feels longer I guess. Anyways, this was in my head tonight...

He sits on an old, beat-up, paint-splattered stool in the dark. He's smoking, one foot perched on a rung of the stool, the other one absently playing with the leg of a table he is next to. Comfortable in his own skin, and nothing else, but that doesn't mean he didn't wish he had a pair of jeans or sweats to slip on. He looks at the suit crumpled on the floor and regrets his spontaneity.

The room has just enough light coming in from the city outside the glass-block windows of the old, crumbling building to watch him as he sleeps. His blond hair and pale skin. The curve of his back. His bare leg sticking out from under the soft sheet as he sleeps. This isn't Justin's apartment, but it is where he lives. And at least here it is quiet, and it is just them.

In the morning he will get on a plane, or get a hotel room. He hasn't quite decided. He didn't even know he was coming here tonight when he left for work this morning. But the morning was a disaster, and his lunch meeting was mind-numbing. Finally, after he spent 45 minutes looking at available flights, he bought one. He grabbed his coat, told his assistant he was leaving and headed to the airport.

He arrived, without calling or texting, and headed to the place he knew he would find him. And he did. And they fucked. And they grabbed something to eat at the greasy diner down the street. And they came back here, and fucked again.

Now it is 2AM. Justin is sleeping but Brian is not. He is thinking about rules.

The rules that are not spoken, or written, but are somehow understood. But he is less and less sure they make any kind of sense. Why is he allowed to keep Justin on his medical insurance but not help with his rent? Why can he take him out for steak but not leave him a hundred bucks to get some groceries? Why is Justin sleeping on ridiculously expensive sheets on a mattress on the floor? And why is Brian, who has never followed the rules, suddenly following ones he doesn't even really understand?

That last part is a lie of course. He does understand. Sort of. But he still thinks they are very stupid rules.

Nov. 12th, 2018


[info]torino10154

[info]torino10154

FIC: Headliner, NC-17, Remus/Sirius, Sirius/Peter


[info]torino10154
Title: Headliner
Pairing: Remus/Sirius, Sirius/Peter
Rating: NC-17
Word Count: ~320 words
Content: Oral, anal, multiple partners
Notes: Unbeta'd.

Headliner )

[info]quirkyblah38
[info]codeshare

[info]quirkyblah38
[info]codeshare

[No Subject]


[info]quirkyblah38
[info]codeshare
Hi there! I am really hoping to get back to RPing on here as my alternate avenues have all dried up, I don't have any invite codes left so I would appreciate if I could just get one flung my way, it's good to know I can come back here in the future if I need to.

Please and thanks in advance, I'm crossing all my fingers and toes!! :)

Nov. 11th, 2018


[info]alisanne

[info]alisanne

Drabble: Waved Off


[info]alisanne
Title: Waved Off
Author: [personal profile] alisanne
Rating: PG
Word count: 100 x 2
Characters/pairings: Harry Potter/Draco Malfoy, Narcissa Malfoy.
Challenge: Written for [community profile] dracoharry100/[livejournal.com profile] dracoharry100's prompt 551: Wave.
This is part 131 of my H/D Auror Series (LJ/IJ/DW).
It starts at part one: The Beginning (LJ/IJ/DW).
Disclaimer: The characters contained herein are not mine. No money is being made from this fiction, which is presented for entertainment purposes only.
Beta(s): None, poke me if you spot anything wonky.
Authors Notes: Narcissa asks a favour of Harry.

Waved Off )

Nov. 9th, 2018

[info]wilwheaton
[info]wilwheaton

look for the helpers

[info]wilwheaton

I feel like words are cheap and sentiment is empty, but I cant stop thinking about the people who have lost homes due to the fires that are raging all around my state.

I also cant stop thinking about how much I respect, admire, and appreciate the firefighters who are risking their lives to stop the progression of the fires as well as protect the lives and property of their fellow humans.

Im watching a man who has therapy dogs with him up near Thousand Oaks. He was asked to bring his dogs to Cal Lutheran after the mass murder a few days ago, and he stayed there so his dogs can offer comfort to people who have been displaced by the fire.

He said that he and his team gather every morning for devotion and prayer, and then they take themselves and the (this is my phrasing, now) ephemeral inspiration they take from their faith to help other people.

I am not a religious person, but I believe as strongly as I believe in anything that this man and his kind, loving, selfless help is what I believe religion should inspire people to be, not the hateful bigotry we so often see from people who claim religious faith as justification for their own absence of compassion and empathy.

I am not religious, but I want to say: God bless this man and his team.

Its scary and upsetting to see so much destruction and know that its going to get even worse before its all over, but I am remembering Mister Rogerss gentle reminder to look for the helpers.

Nov. 8th, 2018


[info]titti

[info]titti

[No Subject]


[info]titti
Because [personal profile] alisanne made me do it. Really she forced me. She's terrible.

Forty )

Tagging some old timers like us: [livejournal.com profile] cruisedirector, [livejournal.com profile] djin7, [livejournal.com profile] dementordelta, [livejournal.com profile] geoviki, [personal profile] lokifan, and [livejournal.com profile] kitty_fic.

Also it's so funny how many of my answers matched [personal profile] alisanne
Tags:

[info]alisanne

[info]alisanne

Meme time!


[info]alisanne
I gacked this from [livejournal.com profile] lijahlover, and since I have no fic to offer, have some random answers to some random questions. ;)

Forty Questions Meme )

I didn't plan to tag anyone to do this, although I'm happy to ~suggest some people. *g*
How about [personal profile] sassy_cissa, [personal profile] sdk, [personal profile] shaddyr, [profile] torino10156, [personal profile] titti, [personal profile] cruisedirector, [personal profile] lilyseyes, and anyone else who's interested? <3

Nov. 7th, 2018


[info]squeaky
[info]announcements

[info]squeaky
[info]announcements

Holiday Sale Coming


[info]squeaky
[info]announcements
On Wednesday November 21st we will be implementing our InsaneJournal Holiday sale that will take place from 9am Eastern Standard Time (GMT -0500) until November 26th at 9am Eastern Standard Time (GMT -0500). These will be some of our best prices ever and we WILL be offering our Insane Userpics option.

Prices will be announced at the start of the sale.

Then, for the rest of November and the entire Month of December we will be selling Permanently Insane accounts for a discounted price of $40 (regular price $50)

This year we have decided to start our sale on the day before Thanksgiving so you can spend your time on Thanksgiving with your families. Please have a safe and happy holiday season.